Wat moet er nog gebeuren
De productieketen van soja, vlees en zuivel is een lange, ingewikkelde keten. Duurzame veranderingen krijgen we alleen voor elkaar als we samenwerken met alle partijen. Met kleine boeren én met grote multinationals die nog maar net beginnen met maatschappelijk verantwoord ondernemen. We bereiken resultaten met relatief kleine initiatieven maar ambitieuze doelstellingen en ook met grootschalige initiatieven die met kleine stapjes vooruitgang boeken.
Solidaridad wil graag dat de Ronde Tafel voor Verantwoorde Soja een stevige basis gaat vormen voor verduurzaming van de sojateelt, die door de wereldwijde sojasector wordt geaccepteerd. We willen ook meer (boeren)organisaties en NGO's betrekken bij de RTRS.
Solidaridad wil meer duurzame productieketens ontwikkelen samen met supermarkten, vlees en zuivelbedrijven en de sojaboeren in ontwikkelingslanden. Het is van groot strategisch belang dat ook supermarkten, de meest invloedrijke spelers in de productieketen, hun verantwoordelijkheid nemen en concreet meehelpen aan verduurzaming van de sojateelt.
Solidaridad wil de burger en consument betrekken bij de sojaproblematiek en alternatieven bieden voor een duurzamer voedingspatroon. Los van het verduurzamen van de huidige vlees en zuivel productie gaat het daarbij ook om het wereldvoedselvraagstuk. Ook in 2050 moet de wereldbevolking van negen miljard mensen worden gevoed en dat is onmogelijk op basis van het westerse eetpatroon met veel vlees en zuivel. Een verschuiving naar meer plantaardige voedingsmiddelen en minder maar betere kwaliteit vlees en zuivel is onontkoombaar.




