Klimaatheld Maria Ximena uit Colombia ©Jaír F. Coll

Onlangs kregen we het goede nieuws dat ons een extra bijdrage is toegekend door de Postcode Loterij van €4.000.000 voor ons programma ’Van Klimaatslachtoffers naar Klimaathelden.’ Met dit fonds kunnen wij het ‘Klimaathelden-programma’ voor de komende drie jaar verbeteren en uitbreiden. Tot nu hebben we bijna 100.000 kleinschalige boeren getraind in klimaatvriendelijke landbouw, maar het programma moet zich aanpassen aan de veranderende markt om succesvol te blijven.


Over het Klimaathelden-programma
In het Klimaathelden-programma ondersteunen we boeren in Nicaragua, Colombia, Oeganda en Kenia in duurzame landbouw. Ze planten bomen op hun plantage tussen hun koffie of cacaoplanten. Dat zorgt ervoor dat de bodem gezonder wordt, de gewassen beter bestand zijn tegen droogte én de oogst toeneemt. Tegelijkertijd leggen die bomen ook CO₂ uit de lucht vast. Via het platform Acorn kunnen bedrijven de vastgelegde CO₂ kopen in de vorm van carbon credits. Hiermee kunnen kleinschalige boeren hun inkomen met 20-60% zien groeien.

Klimaatheld Francisco Blandon uit Nicaragua, ©Solidaridad

Nieuwe inzichten
De markt voor carbon credits is sterk in ontwikkeling. Het programma heeft ons nieuwe inzichten gegeven en we hebben ontzettend veel geleerd over de kansen en uitdagingen binnen deze veranderende context. De steeds hogere eisen van de emissiemarkt brengt de toegang voor onze klimaathelden in gevaar, waardoor aanpassingen in het programma noodzakelijk zijn om hun positie te behouden. Vanuit de lessen die we hebben geleerd zien we bovendien belangrijke mogelijkheden om onze impact te verduurzamen en verder te vergroten. Daarom willen we gerichte verbeteringen doorvoeren die zowel de positieve impact op boeren en het klimaat borgen, als het programma naar een hoger niveau tillen.

Met het geld uit het Droomfonds kunnen we een aantal belangrijke stappen zetten:


Meer training: De huidige opbrengst voor boeren (uit het verkopen van CO₂-rechten) blijft achter bij de verwachtingen. Daarom willen we de trainingen voor boeren intensiveren en meer bomen planten. Daarnaast willen we steeds meer boeren laten werken met Biochar (houtskool uit plantenresten). Dit maakt de bodem vruchtbaarder, zorgt voor betere oogsten en slaat CO₂ op in de grond.
Toegang tot de markt behouden: De regels voor het verkopen van CO₂-rechten worden strenger. Solidaridad wil boeren helpen om aan deze nieuwe eisen te voldoen, zodat ze niet buiten de boot vallen.
Nieuwe regels en financiering: Solidaridad gaat lobbyen voor eerlijkere regels voor kleine boeren in de internationale CO₂-handel. Ook willen we samenwerken met bedrijven om hun uitstoot in de keten terug te dringen. Met een beter businessmodel hoopt de organisatie meer investeringen van externe partijen ) aan te trekken om verder te kunnen groeien.

We trainen boeren in het gebruik van Biochar. Dit maakt de bodem vruchtbaarder, zorgt voor betere oogsten en slaat CO₂ op in de grond.©Solidaridad

Door deze aanpassingen willen we de inkomsten van boeren verhogen, de impact op het klimaat vergroten en zorgen dat het programma op de lange termijn financieel op eigen benen kan staan.

We willen alle deelnemers van de Postcode Loterij bedanken. Dankzij hun deelname kunnen we dit programma verder ontwikkelen en samen bouwen aan een toekomst waarin nog meer boeren klimaathelden worden.